PRP terapija – Terapija plazmom bogatom trombocitima predstavlja korištenje krvne plazme bogate trombocitima – PRP (Platelets Rich Plasma) koja u sebi sadrži faktore rasta i druge supstance koje aktivno učestvuju u liječenju i obnavljanju oštećenog i-ili oboljelog tkiva.
PRP terapija je odlično rješenje za ubrzanje procesa ozdravljenja povređenih tetiva i osteoartritisa na prirodan način bez podvrgavanja pacijenta većim zahvatima. Sam princip predstavlja jednu od posljednjih dostignuća u medicini i koristi prirodnu sposobnost organizma da se izliječi. Danas se PRP terapija često koristi za ubrzanje izlječenja tetiva i hrskavice.
Koristeći krv pacijenta, posebnim metodama izdvajaju se trombociti (krvne pločice) koje se potom ubrizgavaju na povređeno mjesto. Kako bi se obezbijedilo ubrizgavanje na tačno željeno mjesto koristi se ultrazvuk koji omogućuje lakše i preciznije određivanje mjesta za ubrizgavanje. Kada na primjer dođe do neke posjekotine, odbrambena reakcija tijela je da privlači trombocite na mjesto povrede i time ubrzava proces zarastanja.
Trombociti nakon ubrizgavanja oslobađaju supstance (Faktori rasta) koje potpomažu proces zarastanja i zacjeljenja. Koncentracijom trombocita na jedno mjesto povećavamo količinu supstanci koje utiču na rast i potpomažu proces zarastanja.Ljudsko tijelo ima nevjerovatnu moć iscjeljenja i upotrebom sopstvenih trombocita značajno potpomažemo i ubrzavamo proces izlečenja
Gde se PRP Terapija primenjuje?
Indikacije
Broj indikacije se ubrzano povećava, sa početnom primenom i najboljim rezultatima kod hroničnih teninopatija, rezistentnih na analgetike i fizikalnu terapiju, na brojna druga stanja i povrede :
- hronične tendinopatije : tennis elbow, patelarni tendonitis, tendonitis Ahilove tetive
- kod artroza (gonarthrosis, coxarthrosis i ostalih)
- kod povreda i nakon hirurške reparacije Ahilove tetive,
- tetive kvadricepsa,
- ligamenta patele, tetive bicepsa (proksimalni i distalni pripoj),
- ruptura gastroknemiusa
- plantarni fascitis
- povrede medijalnih i lateralnih kolateralnih ligamenata kolena
- nakon artroskopija: kolena (meniscektomije ili reparacije meniskusa, parcijalne lezije ACL-a, rekonstrukcije, hondralni defekti), ramena (stabilizacije i reparacije rotatora), skočnog zgloba.
Pacijentu se iz vene uzima 8 do 10 ml pune krvi, koja se specijalnom metodom prerađuje da bi se izdvojila određena, potrebna količina trombocita (Platelets). Dobijeni produkt se injekcijom infiltrira na ranije definisano oboljelo (povređeno) mjesto. Cijela procedura traje 15-30 min.
Sama procedura je je osmišljena da bude maksimalno komforna za pacijenta. 8 do 10 ml krvi se brzo uzima.
Kod nekih oblika PRP terapije uzima se od 40 do 100 mililitara krvi što je potpuno neetički i neopravdano jer jednostavno ne postoji prostor za ubrizgavanje plazme izdvojene iz te količine krvi.
Neophodno je naglasiti da je procedura BEZBOLNA.
Spada u veoma bezbijedne intervencije pošto se daje pod lokalnom anestezijom.
Nakon terapije pacijent može nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima poput upravljanja vozilom, hodanja i slično.
RegenLab S.A. je renomirani švajcarski R&D proizvođač bio-tehnolgije. Ova kompanije je poznata kao vodeći snabdevač patentirane tehnologije za proizvodnju Autologne plazme sa puno trombocita (A-PRP). Tehnologija se zasniva na preradi sopstvene krvi pacijenta, sa ciljem upotrebe trombocita, ćelija i proteina za indikacije u različitim medicinskim disciplinama kao što su sportska medicina, liječenje rana i estetika.
Neophodno je pomenuti da nije sva PRP istog kvaliteta, moguće su pojave crvenih i bijelih krvnih zrnaca, promjenljiv broj trombocita, umogome zavisi od tehnologije kojom se trombociti izdvajaju iz krvi.
Izdvajanje trombocita se vrši putem centrifuge nakon koje se komponente krvi izdvaju prema gustini. Crvena krvna zrnca i bijela krvna zrnca se izdvaju ispod gela za separaciju. Sa gornje strane gela izdvajaju se trombociti koji se potom vraćaju plazmu i PRP je spreman za upotrebu.
Upotreba RegenLab sistema za izvajanje PRP-a ima sledeće prednosti:
- Brza i jednostavna za upotrebu – Potrebno je svega nekoliko koraka za izdvajanje 4 do 5 mililitara PRP-a
- Sigurna – Koristi se krv pacijenta i time se izbjegava rizik od zaraze HIV-om i ostalim infektivnim bolestima.
- Mala količina krvi – Potrebna je mala količina krvi, svega 8 mililitara krvi
- Optimalno izdvajanje trombocita – Do 80% trombocita se izdvaja
- Optimalna separacija od crvenih i belih krvnih zrnaca – Do 99,7% ćelija krvnih zrnaca se odstrani
Protiv bolova koristiti SAMO propisani lijek. Lokalni tretman zavisi od vrste indikacije tretiranog područja (sportska povreda, oboljenja, estetske procedure itd).
NIKAKO NE UPOTREBLJAVATI NESTEROIDNE ANTIINFLAMATORNE LIEKOVE! (brufen, ibuprofen, naproksen, ketonal, voltaren, advil, aspirin, andol itd).
Kada se PRP Terapija NE SMIJE primjenjivati?
Za primjenu PRP tretmana postoje apsolutne i relativne kontraindikacije. U apsolutne kontraindikacije, kada se tretman ne smije primijeniti, spadaju:
- Maligna oboljenja
- Sistemska oboljenja krvi
- Akutna infektivna stanja
U relativne kontraindikacije, kada se uz adekvatnu pripremu pacijenta tretman može sprovesti, spadaju:
- Autoimuna oboljenja koštano-zglobnog sistema
- Hronična oboljenja jetre i bubrega
- Operativne intervencije u poslednjih 30 dana
- Pacijenti na antikoagulantnoj terapiji
- Primena kortikosteroida 4-6 nedelja pre intervencije
- Primena NSAI lekova u poslednjih 7 dana